Afbeelding Apios: de klimplant met eetbare knolletjes

Apios: de klimplant met eetbare knolletjes

De Amerikaanse aardnoot (Apios americana) is een flinke klimplant met geurende bruinroze bloemen en eetbare knolletjes. Al eeuwenlang een voedselgewas in Noord-Amerika, maar in Nederland nog vrijwel onbekend.

tekst Fransje van Dorp
datum 03-11-2025
update 26-06-2026

Apios, een eetbare klimmer

Wat aten de Native Americans toen hun land werd overspoeld door Europese kolonisten? Maïs natuurlijk, nog steeds een van de populairste voedselgewassen. Maar ook diverse knollen: aardpeer, oca en yacon. En Apios, de Amerikaanse aardnoot.

Deze koolhydraatrijke gewassen zijn nooit van het menu verdwenen. Ze worden nog steeds gegeten en je kunt ze ook in Nederland kopen.

Dit is een flinke klimplant van 2 tot 3 meter hoog met geurende, bruinroze bloemen die ook eetbaar zijn. In de verte doen ze denken aan lathyrus. Dat is niet zo vreemd, want ze behoren allebei tot de familie van de vlinderbloemen (Fabaceae).

  • Andere eetbare klimmers die het goed doen naast een pergola of schutting: de labboon en de Stauntonia.

In de tuin komt Apios goed tot zijn recht als begroeiing van een pergola of schutting.

Plant de knolletjes in februari of maart, op een diepte van 10 centimeter en met een tussenruimte van 20 centimeter, op een niet te droge plek in de zon of halfschaduw.

Na de eerste nachtvorsten sterft het bovengrondse deel af. Omdat de knolletjes winterhard zijn, kunnen ze gewoon in de grond blijven zitten.

Het eerste jaar na planten valt er nog weinig te oogsten. Maar eenmaal gesetteld levert Apios wel 2,5 kilo knolletjes per plant. Ze zijn rijk aan eiwit, calcium en ijzer. Geroosterd smaken ze het lekkerst.

Flinke groeikracht

Apios heeft een flinke groeikracht. Heeft de plant het naar zijn zin, dan kan hij zelfs gaan woekeren. Eventueel kun je eerst een bodemloze plastic container ingraven en de knolletjes daarin planten. Apios doet het trouwens ook goed in een grote pot.

Apios op een rijtje

  • Naam: Apios americana
  • Planten: februari-maart
  • Plantafstand: 10 x 20 cm
  • Plantdiepte: ca. 10 cm
  • Hoogte: 2-3 meter
  • Oogsten: vanaf juli
  • Eten: de knolletjes (geroosterd het lekkerst)

Bestel Apios americana in de webshop van Groei & Bloei

Apios: de klimplant met eetbare knolletjes
Apios: de klimplant met eetbare knolletjes